Таїнство Миропомазання

Таїнство Дарів Святого Духа.

Друге таїнство, яке звершується над людиною – це Миропомазання, під час якого священик помазує особливим маслом — миром — основні органи почуттів та основні частини тіла людини: чоло, вуста, ніздрі, очі, вуха, груди, руки, ноги. Кожне помазання звершується зі словами: “Печать дару Духа Святого”.

Початок помазання святим єлеєм (оливою) ми бачимо ще в Старому Заповіті, коли Господь повелів Мойсееві помазати Аарона й його синів на священство (Вих. 29, 7). Святим єлеєм помазували царів на царство, наприклад пророків Самуїла, Савла й Давида, після чого на них зійшов Дух Святий.

У апостольські часи Дух Святий зійшов на апостолів у вигляді язиків полум’я. У свою чергу Апостоли передавали його усім християнам через рукопокладання, про що ми можемо дізнатись вже з перших сторінок книги Діянь Апостольських. Наступники апостолів по причині великої кількості християн замінили рукопокладання помазанням ароматним миром, що описано в Новому Заповіті. Рукопокладання же збереглось сьогодні при поставленні священнослужителя.

Дія Миропомазання.

Якщо в Хрещенні звершується наше духовне народження, то в Миропомазанні людині даються дари, необхідні для її духовного зростання. Як після народження дитини мати оточує її своєю любов’ю, так і Церква після Хрещення дає людині благодать Святого Духа, яка допомагає їй у духовному зростанні. Духовне життя є постійним зростанням, а якщо врахувати тлінність і гріховність нашого єства, то духовне життя є його преображенням.

Під час Миропомазання охрещеному невидимо подаються дари Святого Духа, з допомогою яких він зростає і зміцнюється в житті духовному. Чоло помазується миром для освячення розуму; очі, ніздрі, вуста, вуха для освячення почуттів; груди – для освячення серця; руки і ноги – для освячення діл (вчинків) і всієї поведінки.

Через помазання частин тіла Церква показує, що саме в людині вимагає щонайбільшого освячення і преображення. Може виникнути запитання: “Навіщо мої очі повинні преображатися або змінюватися, якщо я добре бачу? Що в них не так?”. Але давайте уважно прослідкуємо за собою.

Як тяжко нам буває зробити добру справу, а погана робиться, здавалось би, сама собою! Ми можемо до половини ночі дивитись фільм, але варто взяти до рук Біблію – очі заплющуються самі собою. Ми заражені гріхом, і схильні до помилок, до злоби, в той час, як для доброї справи нам потрібно затратити багато сил.

Святий Дух у Таїнстві Миропомазання сходить на людину і починає поступово її змінювати. Але потрібно пам’ятати, що зцілення не буває швидким і отримує його людина не автоматично. У Хрещенні в нашу душу сіється сім’я нового життя, а в Миропомазанні на нас сходить Святий Дух, Який Своєю благодаттю зрошує це насіння, щоб воно розрослося.

Святий Дух преображає і наш слух, і наш зір, і наш розум, і наше серце, тільки не потрібно Богу заважати в цьому, а навпаки, необхідно активно допомагати. Чи зможе Господь духовно змінити людину, якщо вона сама продовжує заражати свою душу тим, що дивиться розпусні фільми, читає вульгарні газети й журнали, поганить себе нечистими анекдотами й лайками? Ніжний паросток чистоти, який починає зростати в душі людини, легко розтоптати, особливо якщо це душа дитини.