Небесний покровитель

Відомості про святителя Миколая

Довідка про ім’я.

Ніколай, або Нікола (в українській мові прижилось як Микола) — чоловіче ім’я грецького походження, старо-грецька Νικόλαος (νικαο — «перемагати» и λαός — «народ»); таким чином ім’я звучить у перекладі, як “Переможець народів”. На історичних територіях Київської Русі ім’я “Миколай” можна без сумніву назвати вічнозеленим; воно ніколи не буває на піку “моди”, але у кожному поколінні є постійне число Микол, яких зазвичай нарекають на честь Мирійського святителя. Першим Миколаєм на Русі був князь Аскольд, який, згідно передання прийняв хрещення з ім’ям Миколай. Це передання підтверджується також тим, що свята рівноапостольна княгиня Ольга побудувала на могилі Аскольда храм на честь святителя Миколая.

Опис життя

Ікона святителя Миколая з акафістом (з житієм).

Ікона святителя Миколая з акафістом (з житієм).

Згідно з різними переказами святитель Миколай народився 270–286 рр. у грецькому місті-колонії Патара у провінції Лікія (Мала Азія).

За переказами його батьки Феофан і Нонна були багатими та глибоко віруючими християнами, котрі охрестили сина відразу після його народження. Змалку Миколай полюбив віру християнську і вирішив присвятити своє життя богослужінню. Достеменно відомо, що будучи вченим юнаком, Миколай переселяється до Мири (сучасне місто Демре, Туреччина), де продовжує навчання, а його дядько-єпископ висвячує ще молодого Миколая на священика.

По смерті батьків сину залишається великий спадок. Він вирішує роздарувати майно бідним і здійснює цей задум протягом тривалого часу. Молодий пресвітер Миколай користувався повагою і любов’ю жителів міста. Згодом його, при чудесному указанню Божому, обирають єпископом.

Багато років св. Миколай був єпископом у Мирах. Св.Андрій Критський стверджує, що він брав участь у Першому Вселенському Соборі 325 р. у Нікеї, під час якого вдарив по щоці єресіарха Арія. За це святитель був заарештований, але чудесним заступництвом Божим звільнений та виправданий. Усе життя святителя було прикрашене чудесами, що творились по його молитвах.
Помер святитель Миколай близько 345 року. Його чесні мощі були покладені у головному храмі міста Мири 19 грудня за новим стилем.

1087 року мощі святителя Миколая були перенесені у Італійське місто Бар (сучасне Барі). Цей день вшановується 22 травня і часто називається Весняним Миколаєм.

22 травня, Перенесення мощів святителя і чудотворця Миколая з Мир Лікійський у Барі – престольне свято Свято-Миколаївської громади міста Луцьк.

 

Детальніше з життям святителя Миколая можна ознайомитись за наступними посиланнями:

Leave a comment

Залишити відповідь